Kiedy multik zamiast spinningu

Tomasz Płonka

W ramach zabawy i zdobywania własnych doświadczeń zakupiłem sobie sprzęt do jerkowania, czyli i mutik (multiplikator) i wędkę ze specjalnym uchwytem i jak piszesz przelotkami w górę. Zabrałem ze sobą do Szwecji, i oto co stwierdzam:
1. Może być fajna zabawa, wcale nie jest trudne jeśli sprzęt jest w miarę przyzwoity
2. Zastępowanie spinningu sprzętem jerkowym ma sens dla przynęt o wadze od 70-100 gram w górę, czyli do np. dużych jerków jak np. Fatso ważące 90gram
3. Zastępowanie nawet średniego spinningu, czyli przynętami do 30-50 gram jerkowaniem jest bezsensem, a już lekki jerking to jest po prostu moda i nie ma żadnych podstaw jesli chodzi o skuteczność
4. Wybierając się na Fiordy na Dorsze i Halibuty, gdzie łowi się przynętami 500-800g nieraz cięższymi, na głębokościach 200-250m, użycie multika jest uzasadnione bo młynek spinningowy musiałby kosztować ze 3 tys zł żeby wytrzymał (np. Daiwa Saltiga)
Każdy łowi jak lubi, ja tylko patrzę na skuteczność łowienia, przyjemność, komfort rzucania.
POzdrawiam

Siaty Won!
T.P.

Schowaj teksty   

Powiązane z

Wędkarstwo ogólnie

Ogólna tematyka wędkarska

Liczba wątków: 2070

Liczba listów: 8431

Może pytanie naiwne, ale kto pyta nie błądzi. Chciałbym połowić na jerki i wyczytałem, że dobrze w tym temacie sprawdzają się multiplikatory, niestety nie znam nikogo kto łowi przy użyciu tego sprzętu. Proszę kolegów o przybliżonie tematu, bo chciałbym zakupić sprzęt i nie wiem od czego zacząć. Czy multiplikator w trakcie łowienia jest pod wędką czy nad ? Jeżeli nad to czy dobrze rozumiem, że przelotki muszą być również na górze "patyka" ? Czy wędka musi być specjalnie wyposażona pod multi czy może to być "zwykłe" wędzisko spinningowe ? Wreszcie, co daje użycie multiplikatora, czym się różni od zwykłego kołowrotka ?
Z góry dziękuję i pozdrawiam. Darek

Początek

Na czacie
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Reklamy Krokus: Nasze studio DTP dysponuje nowoczesnym sprzętem i doświadczoną obsługą. Świadczymy Usługi poligraficzne Zapewniamy profesjonalną i szybką obsługę.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Napisz do moderatorów, napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).