Zmiana zasad wędkowania

Rozumiem, że bolą Was wyższe opłaty. Być może także nie odpowiada Wam też nowy regulamin, zabraniający łowienia na przynęty naturalne i spiningowania po 31 sierpnia. Ale przecież Mazury, to przede wszystkim JEZIORA! I tam można łowić na spławik i spinningować i nawet warto.

Wiem, odpowiesz, że na jeziorach też są dodatkowe opłaty. Trudno. Wędkowanie kosztuje. Jakoś nikomu nie przyjdzie do głowy, by żądać darmowych przynęt w sklepie. Ba, nawet większość z nas woli kupić sklepowe robaki, niż grzebać w ziemi. Płacimy i uważamy to za normalne. Utrzymanie wód kosztuje. Kosztują zarybienia, kosztuje ochrona. Przyroda sama nie nastarczy ryb, nie nadąży za naszymi chęciami.

Wędkowanie jest przyjemnością, za przyjemność się płaci. Przywykliśmy, że wędkowanie jest tanią przyjemnością. To był wielki błąd popełniony kiedyś, w czasach kiedy w PZW stawiano na ilość. To wynikało z polityki. Dziś mamy tego skutki: wyrybione wody, przeogromne kłusownictwo i powszechną aprobatę dla tego kłusownictwa. I bardzo wielu wędkarzy, którzy od kłusowników tylko tym się różnią że opłacają kartę. Smutny obraz.

Ja na Twoim miejscu bardzo bym się cieszył z takiego przekwalifikowania wody. Z tego, że będzie bardziej atrakcyjna. Uwierz mi, łowienie pstrągów daje tyle przyjemności z samego tylko wędkowania. Można mieć ogromną satysfakcję tylko z tego, że się jest nad odą, w której te pstrągi naprawdę są. Z tego, że Ci się taki pokaże, wyjdzie do przynęty, zobaczysz go nagle i serce Ci mocniej załomocze. Albo poczujesz go na wędce i przez kilka minut będziesz miał niesamowitą zabawę. Po tym wszystkim samo zabranie ryby i jej zjedzenie to rzecz nawet nie drugorzędna. Dla mnie każdy wyjazd na ryby jest udany i zawsze na pytanie czy było warto, odpowiadam twierdząco. Ryby na obiad kupuję w sklepie, bo tak jest taniej, te dzikie są tylko jakimś dodatkiem, wcale nie muszę ich złowić, a już na pewno nie oczekuję, by mi się "karta zwróciła". Bo się nie może zwrócić. Ta dzika ryba kosztuje tak naprawdę może i 100 zł za kilogram.

Nie wiem o ile wzrosły Wasze opłaty. Rozumiem, że każda podwyżka, nawet o 50 zł rocznie wydaje się duża. Jednak tak naprawdę, z ręką na sercu, czy np. 20 zł na miesiąc to dużo? To mniej niż złotówka dziennie. A 20 zł za miesiąc to 240 zł rocznie. Chyba Wasze opłaty nie są droższe? Za przyjemność się płaci, płaci się za bilet do kina, za bilet na mecz, na koncert. Tylko wędkować chcemy za prawie darmo.

Rozpisałem się, ale trafiłeś mi w temat ))) Z podobnym problemami się spotykam, tylko patrzę z drugiej strony. Mnie cieszy każda rzeka pstrągowa i chciałbym, by było ich w Polsce jak najwięcej. A te Wasze naprawdę są piękne i zasługują na dobre zagospodarowanie.
Pozdrawiam serdecznie
Andrzej
p.s.
Spróbujcie zaproponować w Waszym okręgu by wprowadzono opłaty krótsze niż za cały rok, może na 10 na 20 dni w roku? Ktoś, kto nie łowi cały rok zapłaciłby mniej. To też jakieś wyjście.
Schowaj teksty   

Powiązane z

Wędkarstwo ogólnie

Ogólna tematyka wędkarska

Liczba wątków: 2070

Liczba listów: 8431

Witam!!!

Mieszkam na mazurach, a dokładnie miedzy miejscowościami Gołdap - Węgorzewo, nasze koło wędkarskie sie rozpadło z powodu przeklasyfikowania rzeki przez okręg PZW w Suwałkach kilkanaście lat temu z rzeki nizzinnej na rzekę górską. Rozpad nastąpił na skótek drastycznego podniesiena opłat za wędkowanie.
Rzęką górską została również meandrująca w naszej gminie "Stara Węgorapa" . Co można zrobić aby przywrócić poprzedni status naszej rzece, obecnie należymy do okręgu PZW Olsztyn.

Proszę o poradę

Pozdrawiam - Mateusz K-

Początek

Na czacie
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Reklamy Krokus: Systemy CMS

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Napisz do moderatorów, napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).