Right menu

Buscar

Publicidad


Limity, konrole i inne nasze problemy

Limity
Przypomnę, rok temu obowiązywał limit 3 szt. i wymiar 30 cm.

Obecne ograniczenie (limit i wymiar) uważamy za wyważone. Limit 1 szt., konieczny przy znacznym przełowieniu naszych rzek, jest zbyt restrykcyjny. Z jedną rybą, nawet 35 cm (ok. pół kg) nie bardzo wiadomo co zrobić. Jeżeli wędkarz chce czasem zabrać pstrąga, to niech ma szansę wykorzystać go na rodzinną kolację i tu 2 szt. są w sam raz . Oczywiście mamy nadzieję, że większość z łowiących nie będzie zabierała wszystkiego, co złowi i takie postawy, że ktoś zabiera rocznie kilkadziesiąt pstrągów, nie będą powszechne. Zresztą, dodatkowo ogranicza tu te ilości wymiar - najwięcej w wodzie jest króciaków i trzydziestaków. Jak się podniesie poprzeczkę na 35 cm, to tych ryb 35 cm będzie mniej więcej tyle, ile obecnie jest trzydzistaków (bo mimo wszystko więcej odławiają wędkarze, niż kłusownicy). Takie zależności obserwowaliśmy na Krężniczance. Przez jakiś czas obowiązywał tam wymiar 40 cm i ryb "do czterdziestki" było sporo. Po przywróceniu wymiaru 30 cm, ryb powyżej trzydziestki zrobiło się drastycznie mało...

Pewnie, że dobrym rozwiązaniem byłby limit roczny. Na razie nie wprowadzamy go, gdyż po pierwsze jak wynika z rejestrów, większość łowiących i tak nie przekracza 10 szt. rocznie, a po drugie, wprowadzenie takiego limitu bez możliwości częstej kontroli jest nieskuteczne. Tu przypomnę, że na naszych wodach górskich obowiązuje wpis zabranej ryby natychmiast po złowieniu!!!

Kontrole...
Wiadomo, na rzeczkach pstrągowych jeden robaczarz więcej zła wyrządzi, niż na jeziorze brygada sieciarzy. Częsta - najlepiej codzienna - kontrola potrzebna jest także po to, aby dyscyplinować wędkarzy, bo niestety, nie wszyscy łowią fair . To są nieustanne postulaty, aby zatrudnić dodatkowych strażników. Problem jest jeden i zasadniczy: brak środków. Obecnie nie ma możliwości, aby tych strażników opłacić. Tu są potrzebne dodatkowe pieniądze oprócz obecnych, pochodzących z naszych składek. Możliwości są dwie: albo w przyszłości zwiększamy składkę (ale czy się na to pstrągarze zgodzą i ilu się na to zgodzi?) albo szukamy dodatkowej możliwości pozyskiwania środków, np. przez jakąś formę specłowiska z tak ustaloną licencją, by wpływy nie tylko zapewniały jego funkcjonowanie, ale także dawały nadwyżkę. Nie jest to wszystko jednak takie proste...

Na razie zostaje nam ochrona przy pomocy:
1.PSR, która czasem na nasze rzeczki zagląda, choć nie zawsze kontroluje wędkarzy, którzy nie wzbudzają podejrzeń (a też powinna).
2. SSR - i tu liczymy na zaangażowani kolegów z Kół które opiekują się daną rzeczką. W przypadku wspomnianych odcinków Bystrej - z Koła Nałęczów (wiem, że są aktywni, choć trudno, by byli codziennie nad wodą),
3. Policji, która na zgłoszenie przez wędkarza coraz częściej interweniuje. Mamy komórki - korzystajmy. Nie bądźmy też wyrozumiali wobec tych, którzy nie chcą szanować reguł, a zdarzają się niestety i tacy. Zwracajmy uwagę innym, jeżeli jest taka konieczność. Jak dobre słowo nie pomoże, to mamy nasze sądy koleżeńskie w kołach, tylko trzeba się zdobyć na to, by złożyć formalny wniosek, a nie zawsze mamy na to ochotę, często bywamy pobłażliwi. Niesłusznie.
Zapowiadamy częstsze kontrole także wędkarzy i od stycznia będziemy zwracać uwagę czy mają opłacone na bieżąco.
Pozdrawiam
Andrzej
Opinión estándar    

Relacionado con

General...

Número de temas: 2072

Número de envíos: 8436

Witam wszystkich Kolegów !
Przeglądając dziś strony Okręgowej Komisji do Spraw Gospodarki Rybami Łososiowatymi i Lipieniem ZO PZW w Lublinie natknąłem się na następujący komunikat:

Z ostatniej chwili!!!
Wczoraj ZO przyjął wymiar pstrąga i lipienia na 35 cm i limit 2 szt. dziennie!!!
Przywrócono też staus rzek górskich Urzędówce i dwom odcinkom Wyżnicy!!!


Myślę, że to interesująca wiadomość dla wszystkich miłośników wód górskich z okręgu lubelskiego.
Pozdrawiam.

Top

En el chat
RSS 2.0
E-mail al administrador Versin de la impresion Ayuda Bichos Libro de la huésped

Reklamy Krokus: eZ Publish

Rybie Oko se dedica a cada uno. Cada uno puede ofrecerse voluntariamente y ayudar con el edificio, la moderación y la administración. Cualquier persona que estará interesado en crear su propia visión de este foro puede escoger una pieza para ir con. Puede ser también la sección existente (humor ex, aguas, acoplamientos, los etc.) o nuevo. Si usted está interesado en crear el terraplén del RO esto y nos dice lo que usted quisiera hacer. Los administradores y los asesores existentes decidirán si usted merece hacer esto.