Right menu

Search

Advertising


RE: podpisz petycje - tylk gdzie

Hi!
Najlepiej na str Greenpeace:
http://www.g...podpisz-petycje
Pozdr,
KK
Standard view   

Related to

Universal

All thema - this is universal forum

Number of Topics: 2072

Number of Posts: 8436

Witaj,W piątek w Gdańsku zakończyliśmy spływ tratwą „Perepłut”, którą wyruszyliśmy w połowie lipca z Krakowa w ramach kampanii „Rzeka nie jest ściekiem”. Przez kilka tygodni wolontariusze Greenpeace zmagali się z trudami jakie niesie ze sobą spływ na własnoręcznie zbudowanej jednostce największą z polskich rzek, zmiennymi warunkami pogodowymi oraz innymi przeciwnościami losu. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę polskich władz, odpowiedzialnych dyrekcji zakładów w dorzeczu Wisły oraz wszystkich Polaków na tragiczny stan polskich rzek i konieczność podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do ich oczyszczenia. O kampanii możesz przeczytać na naszej stronie internetowej.

Jeśli teraz polskie władze i zakłady przemysłowe zanieczyszczające Wisłę podejmą odpowiednie kroki, to mamy szansę na to, że w ciągu 7 lat stan Królowej Polskich Rzek znacząco się poprawi! Podpisz petycje do polskich władz!

Takie działania są możliwe. W trakcie naszego spływu kontaktowaliśmy się z władzami regionalnymi i dyrekcjami zakładów.

W Jaworznie, gdzie znajduje się fabryka „Organika-Azot” i prawdziwa bomba ekologiczna – składowisko tego zakładu, po naszej akcji przeprowadzona została kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Stwierdził on, że działania zakładu i Urzędu Miasta w celu zabezpieczenia składowiska były niewystarczające.

Wojewoda zapewnił nas także, że toksyczne ścieki wydostające się z tego składowiska są już zczerpywane i odprowadzane do oczyszczalni ścieków w fabryce „Organika-Azot”. To nie oznacza, że miejsce to jest już zupełnie bezpieczne, ale w znacznie mniejszym stopniu zanieczyszcza Wisłę. Był to jeden z naszych głównych postulatów, więc jego realizacja to pierwszy krok w kierunku likwidacji zagrożenia jakim jest największe polskie składowisko starych pestycydów. Sprawę tą będziemy oczywiście dalej monitorować i dopilnujemy aby odpowiedzialni za rozwiązanie tego problemu odpowiednio się z tego wywiązali.

Przeprowadzone przez nas badania wykazały też, że innym zakładem który emituje niebezpieczne i, co więcej, zabronione substancje (związki z grupy polichlorowanych bifenyli – PCB) jest Anwil Włocławek. Po zapoznaniu się z naszym raportem zarząd fabryki wyraził zainteresowanie rozwiązaniem problemu. Spotkanie z udziałem przedstawicieli Greenpeace i Anwilu SA odbędzie się na początku września.

Nasz raport zmobilizował także firmę Ciech SA, właściciela dwóch zakładów znajdujących się na naszej mapie toksycznych punktów zanieczyszczających Wisłę – „Organika-Sarzyna” oraz „Alwernia”. Prezes zarządu zaprosił nas na spotkanie w pierwszych dniach września.

Troską o katastrofalny stan Wisły wykazały się także władze Warszawy. Podczas konferencji prasowej, którą zorganizowaliśmy podczas przystanku „Perepłuta” w Warszawie, Prezydent Miasta – Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła publicznie, że oczyszczalnia ścieków Czajka, która ma docelowo zapewnić oczyszczenie wszystkich ścieków komunalnych stolicy, będzie rozbudowana i oddana do użytku zgodnie z planem, tzn. do 2010 r. Obecny na konferencji Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu Miejskiego w Warszawie, Leszek Drogosz, zgodził się z argumentami Greenpeace i przyznał, że brak wystarczającej liczby oczyszczalni to „plama na honorze” Warszawy. Przypomniał jednocześnie, że wśród stolic europejskich, oprócz polskiej, swoich ścieków nie oczyszcza jedynie stolica Serbii – Belgrad.

To jednak tylko częściowe sukcesy. Do tego, aby Wisła mogła się odrodzić potrzebne są kompleksowe rozwiązania prawne, których wprowadzenia domagamy się od władz państwowych. Aby tak się stało potrzebujemy Twojej pomocy!

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, podpisz petycję do polskich władz!

Poproś także o pomoc twoich znajomych, korzystając z naszej internetowej kartki znad Wisły!

Liczę na Twoją pomoc! Razem możemy sprawić, że my, nasze dzieci i nasze wnuki, będziemy mogli w pełni korzystać z dobra, jakim są polskie rzeki!

Łukasz Supergan Koordynator kampanii „Rzeka nie jest ściekiem”P.S. 1
Jeśli chcesz pomóc nam działać na rzecz przywrócenia czystości polskich rzek, możesz dołączyć do wirtualnego spływu, jednocześnie wspierając nas finansowo.

P.S. 2
Jeśli chcesz poznać dotychczasowe przygody załogi tratwy „Perepłut” odwiedź nasz blog.

Top

On chat
RSS 2.0
E-mail to administrator Printerfriendly version Help Bugs Guest Book

Reklamy Krokus: Wędkarstwo

Rybie Oko is dedicated to everyone. Everyone can volunteer and help with building, moderating and administration. Anyone who will be interested in creating his own vision of this forum can pick a part to go with. It can be as well existing section (ex. Humor, Waters, Links, etc.) or new one. If you are interested in creating RO fill this Feedback form and tell us what you would like to do. Existing Administrators and Moderators will decide if you deserve to do this.