Right menu

Search

Advertising


Owszem, jest możliwe

Owszem, jest możliwe by szczupak, a także inne drapieżniki, połknęły żywca wraz z uzbrojeniem aż do żołądka. Nie tylko możliwe, ale bardzo częste.

Szczupaki łowię od przeszło 40 lat, łowiłem na żywca, łowiłem na spinning. Od kilkunastu lat wyłącznie na spining.
Dawne przynęty spinningowe (przeważnie duże wahadła) nie w każdych warunkach były rόwnie skuteczne jak żywce. Jednak wspόłczesny spinning pozwala wędkarzowi łowić tak samo skutecznie, a nawet może bardziej skutecznie, niż na żywca.

Podstawionego pod nos żywca szczupak raczej nie zignoruje. Skuteczność takiej przynęty oceniam na ponad 90 % jeżeli znajdzie się w pobliżu szczupaka. Skuteczność dawnej wahadłowki przeciągniętej w pobliżu szczupaka szacowałbym na 50% – 60%. Są jednak inne przynęty, woblery, gumki, jigi i w tylu odmianach, że można nimi z powodzeniem imitować żywe przynęty. Dobierając ciężar głόwki możemy sięgnąć w głębokie rzeczne doły, albo spowolnić opad przynęty i poprowadzić ją prawie w pionie wśrόd wodorostόw. To da się zrobić. Można postawić taką przynętę (wobera, gumkę) w nurcie i przedłużyć jej oddziaływanie na drapieżnika bez ponownego rzucania. Możliwości jest wiele, od wędkarza zależy, czy i na ile je opanuje. Tym samym skuteczność wspόłczesnego spinningu jest znacznie większa i moim zdaniem nie ustępuje żywcowi. Poza tym spinning pozwala w tym samym czasie obłowić kilkakrotnie większy obszar wody, niż żywcόwka, a to daje już przewagę.

Ta przewaga wynikająca z większej mobilniści spinningistόw kiedyś była solą w oku gruntowcόw, ktόrzy kiedyś domagali się ograniczeń spinningu, jako bardzo łownej metody. Czasy się zmieniają...

Na pewno łowienie na żywca może bardziej kaleczyć ryby, niż łowienie na spinning. Owszem, czasem szczupak może łyknąć przynętę spinningową głęboko, zaciąć się za skrzela i mocno pokaleczyć. Ale nigdy nie zatnie się za przełyk czy za żołądek. Natomiast żywca połyka głęboko, jeżeli tylko poczekamy.

Jeżeli chcemy ograniczyć kaleczenie ryb, zrezygnujmy z zadziorόw na kotwicach. Warto.
Pozdrawiam
Andrzej
Standard view   

Related to

Universal

All thema - this is universal forum

Number of Topics: 2072

Number of Posts: 8436

Witam,

Nie rozumiem dlaczego wędkowani na żywca jest dozwolone. To jest jakaś parodia. Po pierwsze są "wykańczane" zamęczane żywce, czyli ofiary... dwa szczupak który "bierze" na żywca to w 90% ryba martwa ze względu na to że połyka haczyk do żołądka i co z taką niewymiarową rybka sie dzieje? Co to ma wspólnego z wędkarstwem? to jest po prostu wyżynanie szczupaka. i co PZW robi z tym? spoko przez rok był niedozwolony ale czemu znowu można w ten sposób łowić? to są jakieś jaja... To niech uchwalą w tym PZW żeby pstrągi można było łowić na robaka i luz! Kogo sie nie posłucha ten mówi jak to mało szczupa u niego w wodach... a każdy jedzie na żywca. Zero finezji. tylko mięcho sie liczy.

Żywca zakazać a jak nie to na pstrąga zacznijmy na robaka chodzić.

Pozdrawiam.

Top

On chat
RSS 2.0
E-mail to administrator Printerfriendly version Help Bugs Guest Book

Reklamy Krokus: Pozycjonowanie stron WWW

Rybie Oko is dedicated to everyone. Everyone can volunteer and help with building, moderating and administration. Anyone who will be interested in creating his own vision of this forum can pick a part to go with. It can be as well existing section (ex. Humor, Waters, Links, etc.) or new one. If you are interested in creating RO fill this Feedback form and tell us what you would like to do. Existing Administrators and Moderators will decide if you deserve to do this.