Right menu

Szukaj

Reklama


Regulamin Forum Wędkarskiego "Rybiue Oko"

Użytkowników Rybiego Oka obowiązuje specyficzny, historycznie już uwarunkowany Regulamin, który został przyjęty i przegłosowany przez samych użytkowników. Rybie Oko jest moderowane. Wszelkie publikacje i wypowiedzi nie spełniające poniżej określonych wymogów mogą zostać usunięte z serwera a publikującemu je użytkownikowi może zostać zablokowany dostęp do tych stron. Będziemy wdzięczni jeśli nigdy nie będziemy musieli korzystać z tych uregulowań!

Regulamin:

 • Wystawianie recenzji podlega lokalnej Netykiecie, treść której znajdziesz niżej.
 • Wulgarne zachowanie lub wypowiedzi mogą skutkować zablokowaniem konta użytkownika. Podczas dyskusji staramy się o kulturalne wypowiedzi i nie nadużywamy wulgaryzmów (są one dozwolone tylko w uzasadnionych przypadkach) i nie odnosimy się do osób, lecz do poruszanych tematów. Niedozwolone są jakiekolwiek wycieczki osobiste, inwektywy i pomówienia skierowane w stosunku do innych osób.
 • Zawsze przedstawiamy się prawdziwym imieniem i nazwiskiem oraz podajemy swój adres e-mail.
 • Nie cytujemy w całości wypowiedzi z postów, na które odpowiadamy. Jeśli trzeba to cytujemy tylko mały fragment, którego dotyczy nasza odpowiedź.
 • W żadnym wypadku nie cytujemy poczty prywatnej ani w całości, ani we fragmentach.
 • Staramy się umieszczać na danym forum wiadomości zgodne z jego tematem. Jeśli chcemy podzielić się z przyjaciółmi sprawą nie dotyczącą wędkarstwa lub zapytać o coś z innej dziedziny, opatrujemy temat listu formułką "Off topic" lub publikujemy ją właśnie na tak nazwanym forum.
 • Artykuły i inne publikacje mające charakter postu, komentarze oraz posty nie związane z tematem danego forum lub wątku, mogą być skasowane lub przeniesione w inne miejsce (forum), któremu odpowiadają tematycznie.
 • Wielkich liter, które według Netykiety oznaczają krzyk, używamy jedynie wówczas, gdy mamy zamiar jakąś wiadomość, frazę lub słowo wywrzeszczeć lub gdy chcemy ewidentnie pokreślić znaczenie któregoś z użytych słów.
 • Jeśli to możliwe, staramy się naszym wiadomościom nadawać własne, KRÓTKIE tytuły - zwiększy to czytelność wątków i pozwoli zorientować się, czego dotyczą pojedyncze wypowiedzi. Punkt ten nie ma charakteru nakazu, jest jedynie sugestią.
 • Nie zapychamy Forum wypowiedziami typu "Masz rację" - jeśli chcemy poprzeć czyjąś wypowiedź, staramy się ją rozwinąć, zaprezentować własne argumenty.
 • Warto pamiętać, że każdą wypowiedź można poprawić lub usunąć, do czasu pojawienia się pierwszej odpowiedzi.
 • Osoby związane zawodowo z branżą wędkarską, wypowiadające się na temat produktów lub usług pokrewnych prowadzonej działalności zobowiązane są do poinformowania o tym w umieszczanych postach.
 • Publikacji o charakterze komercyjnym, lub zbliżonych, należy dokonywać w dziale "Ogłoszenia". Publikowanie ich na forum jest zabronione.
 • Oceny zdjęć i artykułów nadawane przez poszczególnych użytkowników mają wpływ na ocenę ogólną i mogą zależeć od przyznanego użytkownikowi statusu (Bywalec, Rezydent, Weteran, Profesor, Moderator, Administrator)
 • Nowy post/wątek może zostać powtórzony przez autora w odstępie nie krótszym niż 3 dni, w innych przypadkach może zostać usunięty. Jednoczesne publikowanie tego samego wątku na kilku forach jest zabronione.
 • Wykrycie przez Moderatorów przypadku oceniania własnych (pod innym Loginem/Nickiem) zdjęć, artykułów i innych obiektów skutkuje zablokowaniem OBU kont danego użytkownika.
 • Zakazana jest publikacja jakichkolwiek materiałów (w postaci fotografii, rysunku lub fragmentów tekstu) bez podania źródła ich pochodzenia i nazwiska autora.
 • Użytkownik publikujący, podając siebie jako ich autora, jakiekolwiek materiały opatrzone klauzulą "CopyRight" zostanie zablokowany.
 • Zdjęcia wyjątkowo niskiej jakości lub takie, które uzyskały trzy oceny "Bardzo złe (1)" i są one uzasadnione ogólną niską oceną zdjęcia, będą usuwane przez moderatorów.
 • Zamieszczanie jakichkolwiek materiałów o charakterze reklamowym, w innych miejscach niż te, wyraźnie do tego przeznaczone, jest zabronione.

Nie przestrzeganie tego krótkiego Regulaminu może spowodować wycięcie publikacji bez ostrzeżenia, lub wręcz całkowite zablokowanie konta użytkownika.

Netykieta recenzowania

 • Bardzo Złe (1) - To ocena jest dużo niższą niż ocena Złe (2). Zastanów się zatem DWA (a może i TRZY) razy zanim ją postawisz. Uwzględnij wcześniej: doświadczenie autora, zaangażowanie, chęci (czy były dobre czy złe) i wszystkie inne aspekty tego typu. Pamiętaj! autor tak oceniony raczej nie opublikuje nic już nigdy więcej. WYMAGAMY przejrzystego uzasadnienia tej oceny!
 • Złe (2) - Coś ma wady, ujęcie mało właściwe, wybrane elementy nie pozwalają uznać tego czegoś za Przeciętne (3).
 • Przeciętne (3) - To NORMALNA i STANDARDOWA ocena. Można, bowiem z góry założyć, że znacząca większość publikacji zasługuje na TĘ właśnie ocenę.
 • Dobre (4) - Oceniana publikacja po prostu jest dobra. To JUŻ jest wysoka ocena!
 • Bardzo dobre (5) - Tę cechę prawdopodobnie posiada nie więcej niż 5-10% publikacji. To szczególnie wysoka ocena. Jeśli coś zrobiło na Tobie wyjątkowe wrażenie ROZWAŻ dopiero czy ocena (4) nie jest zbyt mała.
 • Wybitne (6) - Coś jest szczególne, absolutnie doskonałe!!! Zanim postawisz tę ocenę zastanów się, co najmniej 24 godziny (a najlepiej 72)!!!. WYMAGAMY przejrzystego uzasadnienia tej oceny!

NAJWAŻNIEJSZE - pamiętaj czemu służy system ocen, on ma pomagać nawigować po witrynie innym użytkownikom!!! Jeśli zatem zamierzasz wystawić jakąś ocenę tylko dla poprawy swego własnego samopoczucia, POWSTRZYMAJ SIĘ od tego!!!

Dyskusje i komentarze

Schowaj teksty   
Tomasz Płonka

Przynajmniej na jakiś czas dobrze by było, gdyby opis ocen pojawiał się przed oczami czytającego zanim kliknie w odpowiednią ocenę, czyli na stałe wkleić te zasady oceniania tuż nad okienkiem z oceną. Zgadzam się co do wszystkich pojęć odnośnie znaczenia danej oceny - szczególnie co do pojęć dobre, bardzo dobre i wybitne. Może zamiast przeciętne należałoby uzyć słowa "standardowe" czy coś w tym znaczeniu, gdyż przeciętność kojarzy się już źle. Wymuszony komentarz przy ocenach 1 i 6, a przy pozostałych tylko informacja kto postawił daną ocenę to dobry pomysł.
Oby dużo było publikacji, którym mozna dać już ocenę "dobre" i więcej oceniających, którzy potrafią używać całej skali ocen a nie tylko skrajnych - szczególnie tych wysokich.

Początek

Rafał Kos

chciałem zauważyć, że tenpunkt jest już od jakiegoś czasu (jak nie od początku) w regulaminie RO więc nie bardzo rozumiem dlaczego teraz wynikła tak orzywiona dyskusja na ten temat. Co nie znaczy, że źle. Zgadzam się, że nie powinno się używać żadnych wulgaryzmów, to poprostu nie przystoi i już. ALbo deklarujemy się jako portal, który chce inneg spojrzenia na wędkarstwo, który tak szanuje zachowania etyczne. Więc tym bardziej powinniśmy skasować ten punkt regulaminu (lub zwrot mówiący o wulgaryzmach).
pozdrawiam serdecznie kosu

Początek

Inwektywy wobec innych nie powinny mieć miejsca, zgoda, rodzi się jednak pytanie, co uznamy za rzeczone inwektywy. Jeśli w stosunku do kogoś, kto np.chwali się złowieniem w okresie ochronnym szczupaczycy albo konsekwentnie stara się wkurzyć wszystkich, zadając idiotyczne, chamskie pytania dla zabawy, użyjemy łagodnej perswazjii w rodzaju" Przymknij paszczę, baranie jajogłowy" lub jeszcze taktowniej: "nie nauczyła mamusia kulturki, to ja cię, głąbie, nauczę albo idź gęsi paść i kury macać"- czy to już inwektywy?Wiem, może jestem złośliwa, ale sprecyzujmy, co w takiej sytuacji. Może umówmy się, że my nie reagujemy, zostawiając to Adminowi?Ostatnio na starym RO namnożyło się takich prowokatorów, psujących krew. I uważam, że taki zapis powinien się znaleźć:
Wszelkiego rodzaju "prowokacje" i złosliwe, chamskie posty komentuje Admin, wyciagając regulaminowe konsekwencje wobec ich autora.

Czuję się w obowiązku przytoczyć całą wypowiedź Pani Ewy aby nie być posądzonym o wyrwanie z kontekstu.
Moim zdaniem takie przykłady to przykłady inwektyw, bez względu na to czy ktoś nas prowokuje czy nie.Inteligentny człowiek nie da się sprowokować....
Moim zdaniem tego rodzaju "teksty" nie mogą mieć miejsca pod niczyim adresem i z niczyjej strony nawet bywalców czy admina.To jest coś co bardzo denerwowało mnie gdy wchodziłem na stare Rybie Oko.Nie wiem dlaczego nie można powiedzieć komuś zamiast cytowanych przeze mnie słów czegoś innego niekoniecznie mniej krytycznego.
Dlatego też postuluję bezwzględny zakaz używania JAKICHKOLWIEK inwektyw i obraźliwych słów pod groźbą wykasowania postu lub blokowania użytkownika. Wiem że takie zapisy istnieją na innych forach.
Pozdraawiam wszystkich Z SZACUNKIEM
Mariusz Kowalsk

Początek

Ryszard Siejakowski

Mam mieszane uczucia do punktu pierwszego i ostatniego proponowanego regulaminu. Czy krytyczny stosunek do konkretnej osoby, piastującej wysokie stanowisko we władzach związkowych to krytycyzm czy osobista wycieczka. Co do zapisów ostatniego punktu, dotyczącego usuwania zdjęć, to proponował bym bardziej rygorystyczną formułę. Jeśli zdjęcie uzyska trzy negatywne oceny i są one uzasadnione ogólną niską oceną zdjęcia, moderator usuwa je.
Rysz@rd

Początek

Inwektywy wobec innych nie powinny mieć miejsca, zgoda, rodzi się jednak pytanie, co uznamy za rzeczone inwektywy. Jeśli w stosunku do kogoś, kto np.chwali się złowieniem w okresie ochronnym szczupaczycy albo konsekwentnie stara się wkurzyć wszystkich, zadając idiotyczne, chamskie pytania dla zabawy, użyjemy łagodnej perswazjii w rodzaju" Przymknij paszczę, baranie jajogłowy" lub jeszcze taktowniej: "nie nauczyła mamusia kulturki, to ja cię, głąbie, nauczę albo idź gęsi paść i kury macać"- czy to już inwektywy?Wiem, może jestem złośliwa, ale sprecyzujmy, co w takiej sytuacji. Może umówmy się, że my nie reagujemy, zostawiając to Adminowi?Ostatnio na starym RO namnożyło się takich prowokatorów, psujących krew. I uważam, że taki zapis powinien się znaleźć:
Wszelkiego rodzaju "prowokacje" i złosliwe, chamskie posty komentuje Admin, wyciagając regulaminowe konsekwencje wobec ich autora.

Początek

Uwaga wniesiona przez Krzysztofa dot. punktu pierwszego jest również według mnie bardzo istotna...

Określenie "wycieczki osobiste" jest bardzo szerokie i nie precyzyjne. Może nie być rozumiane jako pomówienie, a to jest istotne.
Zapisy Regulaminu powinny być jednobrzmiące i nie dawać możliwości swobodnej i dowolnej ich interpretacji.
Treść tego punktu zaproponowałbym tak:

"Wulgarne zachowanie lub wypowiedzi mogą skutkować zablokowaniem konta użytkownika.
Podczas dyskusji staramy się o kulturalne wypowiedzi i nie nadużywamy wulgaryzmów /są one dozwolone tylko w uzasadnionych przypadkach/ i nie odnosimy się do osób, lecz do poruszanych tematów.
Niedozwolone są jakiekolwiek wycieczki osobiste, inwektywy i pomówienia skierowane w stosunku do innych osób."

Polecam taką treść tego punktu do rozważenia...

Początek

do punktu pierwszego, o ile ne obejmują tego "wycieczki słowne" dodałbym coś o zakazie publikacji pomówień.

Początek

Na czacie
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Reklamy Krokus: Tworzenie systemów CMS (Content Management System) oraz CRM (Customer Relationship Management) to jedna z podstawowych działalności i specjalności firmy Krokus SP. z o.o. Specjalizujemy się we wdrożeniach CMS eZPublish czyli systemów interetowych zarządzania zarówno cała firmą, jej relacjami z klientami, jak i treścią stron.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Napisz do moderatorów, napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).