Right menu


Tomuś, Ty to potrafisz rozbawić towarzycho.

Ryszard Siejakowski

Z sumami mam stosunkowo niewielkie doświadczenie. Co innego mój znajomy, Mosze. On kocha wszystkie sumy a zwłaszcza te z kilkoma zerami. W swoim wędkarskim życiu złowiłem paredziesiąt sumów i to raczej niezbyt okazałych. Większośc przypadkowo przy łowieniu innych ryb. Kiedy już nastawiałem się na łowienie sumów, to łowiłem przeważnie na żywca, pęczek rosówek lub watrobę. Sum w nocy Tomeczku nie śpi. Noc to pora żerowania suma i najlepszy okres dla wędkarza, bo sumy podchodza pod brzeg na żerowanie. Gros brań było tak mniej więcej godzina, dwie po zachodzie słońca czyli w okolicach północy. Brania były przeważnie bardzo gwałtowne i rzadko kiedy taki sumek był słabo zahaczony. Wracając do tematu zasadniczego czyli łowienie na sztuczne przynęty, to kolorystyka rzeczywiście nie ma żadnego znaczenia. Sum jest ślepakiem i gówno widzi. Najbardziej czułe detektory suma to linia boczna i wąsy. I to praktycznie daje nam do myślenia, że atrakcyjne beda przede wszystkim przynęty wywołujace dość silne drgania. Ten element wykorzystano zwłaszcza na Dunaju, przy zwabianiu suma kwokiem. Ja osobiście większość brań sumowych miałem albo na kopyto typu lantrota czyli ponad 20 cm z dużym ogonem o średnicy większej niż 3 cm lub na woblery o agresywnej akcji pracujące tak jak Hornet firmy Salmo.
A teraz troche humorystycznego spojrzenia na kwestię kolorów. Mój znajomy, bardzo dobry zresztą sandaczowiec, miał któregoś dnia niezłego farta. Sandacze brały tylko na jeden kolor, na żółtego Twistera. Ponieważ miał ich w pudełku tylko dwie czy trzy sztuki, następnego dnia pojechał do sklepu wędkarskiego i kupił całą paczkę, 100 sztuk. I ma ich w zapasie jeszcze zapewne kilkadziesiąt, chociaż od tamtego dnia gdzie złowił 11 sandaczy, upłynęło już kilka lat. Na tym jeziorze nadal łowi sandacze na wszystkie kolory z wyjątkiem żółtego. Na żółtego nie chcą brać. I to nie jest pic, sam byłem świadkiem. Siedzieliśmy na jednej łódce, brały sandacze na zielonego z brokatem, na motor oil, nawet na wsciekłego seledyna typu oczojeb* a na zółtego ni cholery. I bądź tu mądry z tymi sandaczami
Schowaj teksty   

Powiązane z

Spinning

Wędkarstwo spiningowe

Liczba wątków: 500

Liczba listów: 1802

Generalnie chcę zapytać o Wasze doswiadczenia w połowie suma na przynęty gumowe. Sum generalnie ma słaby wzrok, niektórzy piszą że kolor gumy nie ma znaczenia dla suma. Co Wy na to?? Głównie chodzi mi o sumy które łowimy w dzień, lub kiedy jest jeszcze jasno, jakie kolory najbardziej się Wam sprawdziły??? Liczę na dyskusję.

Początek

Na czacie
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Reklamy Krokus: Przeczytaj szczegółowe opisy wędkarskich akwenów. Sporo z nich znajdzeisz pod tym adresem: Łowiska wędkarskie Znajdziesz tu także informacje o firmach wędkarskich i kwaterach związanych z uprawianiem tego hobby.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Napisz do moderatorów, napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).