Zasady holu ryby

Tomasz Płonka

Prawie każdą rybę holuje się inną techniką tak, aby hol był przzede wszystkim SKUTECZNY. Istotą spinningu nie jest przedłużanie holu aby się nacieszyć długą "walką z rybą" ani wyszarpywanie ryb i "hol w powietrzu". Dostosowanie szyblości holu do warunków łowiska, wielkości ryby, mocy sprzętu - wszystko jednak służy temu aby rybę wyholować jak najszybciej i skutecznie podebrać (lub uwolnić w wodzie jak się nie robi zdjęcia). Jeżeli chcemy wypuścić to wszystko ma być podporządkowane temu celowi czyli powrotowi ryby w dobrej kondycji do wody inaczej C&R nie ma sensu.
Dobry wędkarz znajduje takie środki aby rybę wyholować jak najszybciej, nie stracić w czasie holu i żeby ryba pięknie machnęła ogonem na pożegnanie w momencie wypuszczania (a nie zsunęła się do wody jak kloc).
jeżeli chcemy rybę doholować i podebrać nie można tego robić ani zbyt szybko ani zbyt wolno, bo PO PROSTU MOŻNA STRACIĆ RYBĘ W CZASIE HOLU. Wolno holowany sandacz wypluje gumę, szybko holowany jaź zejdzie z haka, ciągnięty na siłę szczupak wyskakuje z wody, itd itp.
Z mojego wyłącznie praktycznego podejścia ryba jest holowana zawsze tak szybko jak się da i żeby jej ryja nie naderwać bo po pierwsze szkoda a po drugie może się spiąć. I tyle. Żadnych teorii ani filozofii. Proste jak drut. Howgh

Siaty Won!
T.P.

Schowaj teksty   

Powiązane z

Sprzęt wędkarski

Dyskusje o sprzęcie i wyposażeniu wędkarza.

Liczba wątków: 450

Liczba listów: 1187

Chciałbym sie dowiedzieć czegoć na temat spiningu boleniowego - dł., cw., akcja, marka, itd.
Pozdrawiam.

Początek

Na czacie
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Reklamy Krokus: Darmowy ERP i CRM - Odoo - dawny OpenERP