Right menu


Wątpliwosci Tomusia.

Ryszard Siejakowski

W kwestii formalnej, to pragnę Ci zwrócić uwagę Tomeczku, że zasadniczo nie powinieneś się wypowiadać o wysokości składek. Jak niedawno napisałeś na FORUM, zapłaciłeś dziadkom działkę członkowską i ucieszył Cię widok opadających szczęk Za opadające szczęki, straciłeś prawo głosu w przedmiotowej sprawie. Ja również, nie chciałbym się wypowiadać czy te kwoty są właściwe, czy nie. Niezbędnym do tego byłby faktyczny i prawdziwy rachunek przychodów i kosztów, pozwalający na analizę efektywności działania tzw. pezetwu. Póki co, są to najbardziej strzeżone tajemnice i o takim rachunku mogę tylko pomarzyć. Zapewne zaraz znajdą się obrońcy jedynej słusznej linii partyjnej, którzy stwierdzą, że można się pofatygować do Okręgu i tam otrzymać stosowne dokumenty, a moje zastrzeżenia są bezpodstawne i tendencyjne. Być może i otrzymam takowe dokumenty, które będą tak pięknie spreparowane, jak na Zjeździe Delegatów w Poznaniu, gdzie wiele pozycji wrzucono do jednego worka, skutecznie maskując wypłaty na rzecz byłego Dyrektora i Prezesa. Też zresztą byłego. Truizmem jest stwierdzenie, że podstawowym obowiązkiem władz stowarzyszenia, jest uczciwe rozliczenie się przed członkami stowarzyszenia, z wpłat dokonanych na jego rzecz. Był tu na FORUM, taki jeden magik, który autorytatywnie stwierdził, że publikowanie takich danych, może być niebezpieczne. Zapomniał niestety wyjawić dla kogo. Sądząc po przypadku poznańskim, miał rację. Prezesa i Dyrektora wywalono. Zapewne, wspomniany wyżej magik, głęboko w poważaniu ma zasadę udzielenia absolutorium dla władz kończących swoją kadencję, przez Delegatów, na wniosek Komisji Rewizyjnej. Delegaci są tylko reprezentantami, członków stowarzyszenia i powinni wyrażać ich wolę. Jak mają wyrazić, gdy członek stowarzyszenia, celowo utrzymywany jest w nieświadomości, mimo oczywistego obowiązku wynikającego ze Statutu.
Wróćmy jednak do przedmiotu dywagacji, czyli wysokości opłat za "czynności" wykonywane przez wędkarza. Kiedyś próbowałem się dowiedzieć, jakie są przesłanki do wprowadzenia dodatkowej opłaty za wędkowanie ze środków pływających. Jedyna odpowiedź jaką usłyszałem, brzmiała: bo tak zdecydował Zarząd Okręgu. Zarząd zdecydował i po krzyku. Jeszcze lepiej jest w Okręgach, które "wprowadziły" dodatkową opłatę, za metodę połowu. W niełasce znalazł się spinning. Jak chcesz pomachać, to płać dodatkowo. Mogę domniemać, że opłata za spinning jest odpowiednikiem opłaty uzdrowiskowej. Za chodzenie na świeżym powietrzu, słusznym jest pobieranie dodatkowych opłat. Muszkarze też chodzą na świeżym powietrzu i nie płacą, Widocznie ta grupa ma większe preferencje u włodarzy pezetwu Dbałość o finanse stowarzyszenia, obliguje mnie do podpowiedzenia działaczom, aby wprowadzić dodatkowe formy płatności. Przykładowo, dla spiningujących, chodzących pod prąd, dodatkowa opłata w wysokości 10 PLN, a spiningujących z nurtem 5 PLN. Jak najbardziej celowym, jest według mnie wprowadzenie opłat od długości wędki i metody połowu. Dla wędek o długości do 5 metrów, opłata roczna w wysokości 10 PLN. Od 5 do 10 metrów, 20 PLN. Powyżej 10 metrów 50 PLN. Uzasadnienie takie samo jak dla łowiących z łodzi. Łowienie metodą odległościową czy z koszyczkiem zanętowym, to powinien być drogi interes. Tutaj nie mniej niż stówka. Wprowadzenie tych dodatkowych opłat, co jest równoznaczne z większymi wpływami do kasy pezetwu, pozwoli na wprowadzenie większych ulg dla zasłużonych działaczy i członków stowarzyszenia, co jest oczywistą oczywistością. Wodom cześć, Tomeczku. Wodom cześć.

Schowaj teksty   

Powiązane z

Wędkarstwo ogólnie

Ogólna tematyka wędkarska

Liczba wątków: 2072

Liczba listów: 8436

Tomasz Płonka

Podaję cennik z okręgu Katowice. Żeby nie było niedomówień, to nie są łowiska specjalne, tylko zwykłe, czyli bezrybne. Wyobraźcie sobie, że nie jesteście członkami pezetwu, tylko zwykłymi obywatelami, którzy zapragną sobie powędkować w swoich wodach. No bo wody są nasze, a tylko opiekuje się nimi PZW lub inni dzierżawcy. Więc sobie taki człowiek zapłaci za te wspaniałe łowiska:

1. Składka roczna na zagospodarowanie i ochronę wód

Niezrzeszeni - 270 zł

2. Składka roczna uprawniająca do wędkowania ze środków pływających
- dopłata do składki okręgowej

Dla niezrzeszonych (na wodach O/Katowice) - 100 zł

3. Składki okresowe:

- dla niezrzeszonych (wędkowanie z brzegu)
1 dzień 30,00 zł
3 dni 60,00 zł
7 dni 120,00 zł

- za wędkowanie z łodzi dla członków PZW i niezrzeszonych (dopłata do składki okręgowej) 3,00 za każdy dzień

wysokość składki okresowej stanowi iloczyn liczby dni wędkowania i stawki za 1 dzień

Pozostawiam dalej bez komentarza

Początek

Na czacie
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Reklamy Krokus: Open source ERP i CRM - OpenERP - obecnie nazywany Odoo

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Napisz do moderatorów, napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).