Right menu

Szukaj

Reklama


Tak, takie zasady będą obowiązywały

Urzędówka i dwa (niewielkie w sumie) odcinki Wyżnicy były typowane jako wody górskie jeszcze w ubiegłym roku i informacja o nich poszła do Informatora. Był jednak protest wędkarzy nie łowiących pstrągi - zrozumieli, że za górską zostanie uznana cała Wyżnica.
Nieporozumienie wyjaśniono. Wędkarze z Kraśnika i okolic będą mieli także piękny zalew. Natomiast wytypowane rzeki nie tylko nadają się na wody górskie, ale praktycznie głównie nadają się dla zasiedlenie ich pstrągami. Zresztą, pstrągi są w nich od lat i odbywają tam tarło. Dzięki kolegom z Kraśnika i Urzędowa dysponujemy dokumentacją tarlisk i zdjęciami pstrągów na tarle. Zrezygnowanie z tych rzek byłoby więc bardzo niewłaściwe, zwłaszcza, że tych wód górskich w naszym okręgu nie ma za wiele.

Ograniczenia (wymiar i limit) są konieczne. Dysponujemy opracowaniami wyników odłowów z lat 2004 i 2005 i z danych dotyczących wód górskich jasno wynika, że wędkarska presja jest jedną z istotniejszych (jeżeli nie główną) przyczyną ubożenia rzek. Dysponujemy szacunkowymi wyliczeniami ichtiologów określających maksymalny odłów z każdej z tych rzek i porównując te dane z uzyskanymi widać, że nasze rzeki nie mogą obdarzyć tysiąca wędkarzy obfitymi połowami. Przyroda ma swoje granice. Jako ciekawostkę podam, że średnio pstrągarz zabiera z naszych pstrągowych rzek rocznie... 2,7 kg (około 5 - 6 ryb). Czy to dużo? A jednak ta skromna liczba razy kilkuset łowiących daje już znacznie powyżej tony. Są i tacy, którzy rocznie zabierają tylko po jednej rybie (i jest ich wielu) i są nieliczni, którzy zabrali powyżej 50 szt. W sumie jednak się to uśrednia.
Wniosek taki: udane łowy pstrągowe to nie ilość zabranych ryb, ale emocje spotkań z rybą ładną. Dążymy więc do zwiększenia szansy na spotkanie z dużym pstrągiem i takie będą nasze działania priorytetowe.

O innych, mający podnieść atrakcyjność naszych wód też myślimy, ale to przyszłość (mam nadzieję bliska). Musimy jednak wszyscy zrozumieć: możliwości przyrody są ograniczone. Musimy się jakoś tymi możliwościami umiejętnie dzielić (limity). Musimy też zrozumieć, że dobre zagospodarowanie (zarybianie i ochrona), takie, jakiego byśmy pragnęli kosztuje. W tym roku opłaty pozostały niezmienione. Wystarczy to na zakup materiału zarybieniowego w tej samej ilości. Na zatrudnienie dodatkowych strażników (jak byśmy chcieli) już nie. Ochronę musimy zapewnić sami. Problem dostosowania opłat do potrzeb i jednocześnie do możliwości wędkarza nie jest taki prosty...

Ale to już dalsze nasze zmartwienie.
Sezon pstrągowy rozpoczniemy jeszcze w tym roku, 31 grudnia, w niedzielę (i niech się nikt nie pomyli z sobotą, bo będzie straszny obciach ) Zapraszamy.
Od pierwszego stycznia już według nowych zasad regulaminowych i oczywiście po opłaceniu karty. Znaczki będą już po 18 grudnia. Zapowiadamy częste kontrole.
Pozdrawiam wszystkich miłośników ryb z płetwą tłuszczową i życzę satysfakcji w najbliższym sezonie.
Andrzej
Schowaj teksty   

Powiązane z

Wędkarstwo ogólnie

Ogólna tematyka wędkarska

Liczba wątków: 2072

Liczba listów: 8436

Witam wszystkich Kolegów !
Przeglądając dziś strony Okręgowej Komisji do Spraw Gospodarki Rybami Łososiowatymi i Lipieniem ZO PZW w Lublinie natknąłem się na następujący komunikat:

Z ostatniej chwili!!!
Wczoraj ZO przyjął wymiar pstrąga i lipienia na 35 cm i limit 2 szt. dziennie!!!
Przywrócono też staus rzek górskich Urzędówce i dwom odcinkom Wyżnicy!!!


Myślę, że to interesująca wiadomość dla wszystkich miłośników wód górskich z okręgu lubelskiego.
Pozdrawiam.

Początek

Na czacie
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Reklamy Krokus: eZPublish

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Napisz do moderatorów, napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).