Right menu

Szukaj

Reklama


Limity, konrole i inne nasze problemy

Limity
Przypomnę, rok temu obowiązywał limit 3 szt. i wymiar 30 cm.

Obecne ograniczenie (limit i wymiar) uważamy za wyważone. Limit 1 szt., konieczny przy znacznym przełowieniu naszych rzek, jest zbyt restrykcyjny. Z jedną rybą, nawet 35 cm (ok. pół kg) nie bardzo wiadomo co zrobić. Jeżeli wędkarz chce czasem zabrać pstrąga, to niech ma szansę wykorzystać go na rodzinną kolację i tu 2 szt. są w sam raz . Oczywiście mamy nadzieję, że większość z łowiących nie będzie zabierała wszystkiego, co złowi i takie postawy, że ktoś zabiera rocznie kilkadziesiąt pstrągów, nie będą powszechne. Zresztą, dodatkowo ogranicza tu te ilości wymiar - najwięcej w wodzie jest króciaków i trzydziestaków. Jak się podniesie poprzeczkę na 35 cm, to tych ryb 35 cm będzie mniej więcej tyle, ile obecnie jest trzydzistaków (bo mimo wszystko więcej odławiają wędkarze, niż kłusownicy). Takie zależności obserwowaliśmy na Krężniczance. Przez jakiś czas obowiązywał tam wymiar 40 cm i ryb "do czterdziestki" było sporo. Po przywróceniu wymiaru 30 cm, ryb powyżej trzydziestki zrobiło się drastycznie mało...

Pewnie, że dobrym rozwiązaniem byłby limit roczny. Na razie nie wprowadzamy go, gdyż po pierwsze jak wynika z rejestrów, większość łowiących i tak nie przekracza 10 szt. rocznie, a po drugie, wprowadzenie takiego limitu bez możliwości częstej kontroli jest nieskuteczne. Tu przypomnę, że na naszych wodach górskich obowiązuje wpis zabranej ryby natychmiast po złowieniu!!!

Kontrole...
Wiadomo, na rzeczkach pstrągowych jeden robaczarz więcej zła wyrządzi, niż na jeziorze brygada sieciarzy. Częsta - najlepiej codzienna - kontrola potrzebna jest także po to, aby dyscyplinować wędkarzy, bo niestety, nie wszyscy łowią fair . To są nieustanne postulaty, aby zatrudnić dodatkowych strażników. Problem jest jeden i zasadniczy: brak środków. Obecnie nie ma możliwości, aby tych strażników opłacić. Tu są potrzebne dodatkowe pieniądze oprócz obecnych, pochodzących z naszych składek. Możliwości są dwie: albo w przyszłości zwiększamy składkę (ale czy się na to pstrągarze zgodzą i ilu się na to zgodzi?) albo szukamy dodatkowej możliwości pozyskiwania środków, np. przez jakąś formę specłowiska z tak ustaloną licencją, by wpływy nie tylko zapewniały jego funkcjonowanie, ale także dawały nadwyżkę. Nie jest to wszystko jednak takie proste...

Na razie zostaje nam ochrona przy pomocy:
1.PSR, która czasem na nasze rzeczki zagląda, choć nie zawsze kontroluje wędkarzy, którzy nie wzbudzają podejrzeń (a też powinna).
2. SSR - i tu liczymy na zaangażowani kolegów z Kół które opiekują się daną rzeczką. W przypadku wspomnianych odcinków Bystrej - z Koła Nałęczów (wiem, że są aktywni, choć trudno, by byli codziennie nad wodą),
3. Policji, która na zgłoszenie przez wędkarza coraz częściej interweniuje. Mamy komórki - korzystajmy. Nie bądźmy też wyrozumiali wobec tych, którzy nie chcą szanować reguł, a zdarzają się niestety i tacy. Zwracajmy uwagę innym, jeżeli jest taka konieczność. Jak dobre słowo nie pomoże, to mamy nasze sądy koleżeńskie w kołach, tylko trzeba się zdobyć na to, by złożyć formalny wniosek, a nie zawsze mamy na to ochotę, często bywamy pobłażliwi. Niesłusznie.
Zapowiadamy częstsze kontrole także wędkarzy i od stycznia będziemy zwracać uwagę czy mają opłacone na bieżąco.
Pozdrawiam
Andrzej
Schowaj teksty   

Powiązane z

Wędkarstwo ogólnie

Ogólna tematyka wędkarska

Liczba wątków: 2072

Liczba listów: 8436

Witam wszystkich Kolegów !
Przeglądając dziś strony Okręgowej Komisji do Spraw Gospodarki Rybami Łososiowatymi i Lipieniem ZO PZW w Lublinie natknąłem się na następujący komunikat:

Z ostatniej chwili!!!
Wczoraj ZO przyjął wymiar pstrąga i lipienia na 35 cm i limit 2 szt. dziennie!!!
Przywrócono też staus rzek górskich Urzędówce i dwom odcinkom Wyżnicy!!!


Myślę, że to interesująca wiadomość dla wszystkich miłośników wód górskich z okręgu lubelskiego.
Pozdrawiam.

Początek

Na czacie
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Reklamy Krokus: eZ Publish

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Napisz do moderatorów, napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).