Right menu

Szukaj

Reklama


początki

Wojciech Łęcki

Co poniektóre wypowiedzi szczerze mówiąc powodują stawianie włosów dęba. Żbiku chyba znacznie przesadziłeś. Co do Chorwacji to należy przyjąć dobór osprzętu do warunków rzeki i stosowanych przynęt. Można między bajki włożyć tezę o tym ,że jeden sznur załatwi wszystko. Bo nie. Na początek w naszych i w większości pstrągowych rzek wystarczającym jest kij klasy 5. Jest to najbardziej optymalny pod względem wszechstronności i dostępności sprzęt. Jeśli chodzi o klasę firmy to z tańszych "normalnych" wędek zostaje oprócz Jaxona coś jak Dragon czy Konger. Nie są to jakieś rewelacje ale przy obecnym postępie technologi materiałów i wykonaniu są to kije na które da się przyzwoicie wędkować. Co do klasy ,że #5 to w tej klasie znajdziesz sporą ofertę gdyż jest ona jak wspomniałem najbardziej popularna i dostepna. Jesli na suchą, to kij nie może być za długi i za miękki. Średnio szybki a nawet szybki w długości 240- 270cm. Jednak nie może być sztywny jak kij od szczotki. Dłuższy sprawi początkującemu kłopoty. Niestety aby dobrze dobrać zestaw i sprawdzic co jak pracuje należy kijem pomachać wraz ze sznurem.
Wolny kij nie pozwoli ci odpowiednio dłużej przytrzymać pętli nad głową. Sznur do nauki na suchą DT5 F. Jesli zamierzasz łowić na wyjeździe na nieznanej rzece przyda się sznur z tonącą końcówką np.WF 6 sink tip z trzymetrowym tonącym końcem, aby popróbować w głębszych dołkach i na szybszej wodzie np. mokrą muszkę czy długą nimfe. Warunki mogą być różne i zamiast wędkować będziesz rzucał suchą bezsensu. Jak może zauważyłeś jest tu pewna przyjęta prawidłowość, że pływające DT a tonące WF o klasę wyższe. Ważne jest też odpowiednie wyważenie zestawu. Czyli dobór kołowrotka, nawinięcie podkładu i sznura.
Pozdrawiam WŁW

Lecek

Schowaj teksty   

Powiązane z

Wędkarstwo ogólnie

Ogólna tematyka wędkarska

Liczba wątków: 2072

Liczba listów: 8436

Witam.
Tak jak w temacie szukam pierwszej muchówki #5/6 o dł. 275-270 cm. Na kijek mam przeznaczone ok 200 zł. Ma być użytkowana do sznura DT5 i do połowu na suchą i nimfe. Oczywiście jako pierwsza wędka muchowa będzie służyła równierz do nauki rzutów.
A teraz konkretne pytania
- jaki model byście polecili tj marka i akcja ( słyszałem wiele pozytywnych opinii o Kongerze World Chapion Fly i cena odpowiednia)
- czy faktycznie jest najłatwiej nauczyć się rzutów wędką o akcji średniej ( w/w Konger taką posiada? ewentualnie poprosę o inne propozycje kiji o takiej akcji) czy lepsza akcja fast ( też czytałem takie opinie)
- jaka jest różnica między 2-składami a 4-składami w akcji, wagowo te 4 cz. jest wg. katalogu o 35 % lżejszy - dlaczego?
Pozdrawiam

ps. jeśli już taki wątek był to zaznaczam, że zależy mi na aktualnej ofercie

Wesołych Świąt

Początek

Na czacie
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Reklamy Krokus: Tygodnik Wędkarski

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Napisz do moderatorów, napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).