Right menu

Szukaj

Reklama


Bo trzeba się dostosować i rozumieć po nowemu

Ciągle czegoś szukam

Wygrzebane na sieci

Nowa Polska - Nowa Rzeczywistość
Okazuje się, że w nowej Polsce - IV RP - wszystko jest nowe. Nasza szara rzeczywistość zmienia się w każdej dziedzinie. Odnoszę wrażenie, że w przeciągu ostatniego roku nastąpiło więcej zmian, niż w ciągu wszystkich lat od pamiętniego roku 1989. Minął rok nowych rządów i przyszedł czas na podsumowanie...


Język polityki
Do niedawna nasza elita miała ściśle określony język, którym mogła się posługiwać. Ugrzeczniony, pozbawiony wulgaryzmów, tzw. biznesowy. Ale w końcu nadszedł ten dzień! Nasi najjaśniejsi zyskali prawo czerpania z ogromnej skarbnicy słownej - rynsztoka. Najnowsza moda języka polityki zawiera tak długo wyczekiwane przez polityków określenia, jak:

dać w mordę, tudzież gębę (cały czas czekamy na zgodę na danie po pysku)
cham, chamstwo. Należy zauważyć, że forma najbardziej brutalna, chamisko, cały czas jest na etapie legalizacji i tym samym nie należy się nią posługiwać.
warchoł

Język polski
Wycofywane są niektóre określenia. Inne otrzymują nowe znaczenie. I tak na przykład:

Krezus
dawniej: człowiek niezmiernie bogaty wg słownika języka polskiego PWN
teraz: Polak posiadający od 80-150 tys. zł wg GW

Poseł
dawniej: posłaniec narodu
teraz: złodziej wg pewnej części Polaków
Sędzia
dawniej: osoba o nieskazitelnej opinii, uczciwa
teraz: wyrokowiec, ew. osoba o niejasnych powiązaniach

300 mln (np. mieszkań)
dawniej: 300 mln
teraz: 800 tys.

nie (np. nie zostanę premierem)
dawniej: nie
teraz: tak, ale trochę później

korupcja
dawniej: oferowanie korzyści majątkowych np. osobie publicznej
teraz: pertraktacje

tanie (np. państwo)
dawniej: tanie
teraz: drogie

Przykłady możnaby mnożyć.

Pozostałe
Zmienia się również wiele innych rzeczy, które ciężko przypisać do jakiejś konkretnej kategorii. Jednym z przykladów jest:

miejsce pracy burmistrza, prezydenta miasta
dawniej: ratusz lub inny budynek reprezentacyjny
teraz: coraz częściej więzienie

wiece polityczne organizowało się dawniej: w centralnych miejscach miast i miasteczek
teraz: przed domem przeciwnika politycznego, zastraszając rodzinę

budowanie społeczeństwa
dawniej: budowało się swoją postawą i pracą
teraz: rodząc dzieci. Oczywiście im więcej, tym lepiej

zdobywanie specjalizacji w danej dziedzinie
dawniej: na uniwersytetach, poprzez doktoryzowanie się, pracę itp.
teraz: wyglądając w domu przez okno, np. na przepływające statki

pozdrawiam

Schowaj teksty   

Powiązane z

Wędkarstwo ogólnie

Ogólna tematyka wędkarska

Liczba wątków: 2072

Liczba listów: 8436

Ryszard Siejakowski

Z przyczyn niezależnych od siebie, musiałem zrobić sobie małą przerwę w czynnym życiu RO. Co prawda zdarzało mi się od czasu do czasu powchodzić na strony RO ale był to udział bierny. Po półrocznej przerwie i przejściu małej aklimatyzacji, próbuję znależc ducha dawnego RO. Ale obecne RO więcej mi przypomina grobowce w Dolinie Królów niż pełne życia forum wymiany poglądów. Czy naprawdę już nie mamy sobie nic więcej do powiedzenia. Wpisów w ciągu tygodnia, jak na lekarstwo. Artykuły piszą ostatni mohikanie jacy się ostali. Ludziska opamiętajcie się. Polska nie składa się tylko z gnomów z PiSu, którzy dokonali tego czego nie zrobiła komuna przez 40 lat, napuszczając jednych Polaków na drugich. Mamy swoje hobby, swoje doświadczenia, pytania i wątpliwości. Mamy swoje sukcesy i porażki. Swoich kolegów, przyjaciół i wrogów. Wędkarstwo jest piękną pasją, która jak rzadko która może uczulać na to, co dzieje się z naszym naturalnym otoczniem. Warto pisać o tym co zauważamy w czasie naszych wędkarskich eskapad, bo jest o czym pisać. Warto pisać o "mądrych chłopach-bandziorach", którzy bezlitośnie wycinają pomniki przyrody na nadrzecznych łęgach, głęboko w dupie mając jakiś tam dwustuletni dąb, na którym zawieszono stosowną tabliczkę. Warto pisać o wędkarzach bandziorach, którzy rżną niemiłosiernie szczupaki na Warcie w okolicach Wronek i Sierakowa. Tyle lat ich tam nie było a teraz się pojawiły, to trzeba "odrobić" straty z lat ubiegłych. Karta musi się zwrócić. Warto pisać o chłopkach cwaniaczkach, którzy chcąc oszczędzić na wywozie śmieci, bez skrupułów wywalą je do najbliższego lasu czy w pobliżu zarośniętego brzegu urokliwej rzeczki. Oto Polska właśnie, członek wielkiej europejskiej rodziny, zapaskudzona przez lud dumnie mieniący się katolickim wyznaniem i patriotycznym uniesieniem. Pewnie z tego chrześcijańskiego i patriotycznego obowiązku, coraz więcej śmieci w lesie i coraz mniej drzew na nadrzecznych łęgach. Temat, goni temat. Wystarczy się tylko rozglądnąć, zrobić parę zdjęć i udokumentować to panoszące się powszechnie łajdactwo.
Pozdrawiam wszystkich, Ryszard.

Początek

Na czacie
RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości

Reklamy Krokus: Przeczytaj szczegółowe opisy wędkarskich akwenów. Sporo z nich znajdzeisz pod tym adresem: Łowiska wędkarskie Znajdziesz tu także informacje o firmach wędkarskich i kwaterach związanych z uprawianiem tego hobby.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Napisz do moderatorów, napisz w nim czym chcesz się zająć i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).